Aktualności
Dr hab. Tomasz Kargol, prof. UJ i dr hab. Krzysztof Ślusarek wzięli udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Galicyjski tygiel. Inteligencja w zaborze austriackim (1772-1918)", Rzeszów 21-22 września 2023. - 22.09.2023

Tomasz Kargol wygłosił referat pt. "Wielka Wojna, lasy, chrabąszcze i uczeni". W czasie I wojny światowej działania przyniosły na terenie Galicji bezpośrednie zniszczenia lasów oraz rozwój szkodników leśnych, spowodowany zmniejszoną troską o lasy. Jednym z najgroźniejszym szkodników leśnych stał się wówczas chrabąszcz majowy. W 1917 r. z inicjatyw c.k. Namiestnictwa powołana została przy Zakładzie Zoologii UJ specjalna instytucja do ochrony lasów przed owadami o nazwie „Stacja doświadczalna dla badania szkodników zwierzęcych na roślinach”, na czele z dr. Ludwikiem Sitowskim, późniejszym profesorem i rektorem UAM w Poznaniu. W referacie skupił się na następujących zagadnieniach: 1. Zniszczenia lasów; 2. Owady-szkodniki leśne i roślinne (poproch cetyniak, kornik drukarz, chrabąszcz majowy); 3. Środowisko krakowskich entomologów; 4. Działalność wspomnianej stacji i jej kierownika dra Ludwika Sitowskiego na rzecz zwalczania wspomnianych szkodników.

Krzysztof Ślusarek zaprezentował wykład pt. "Józefińska reorganizacja magistratów w Galicji jako czynnik kształtowania nowej elity urzędniczej".